Blog

Elektronik Ürünlerde Hangi Etiket Türünü Kullanmalısınız?

Elektronik etiketi seçimi çok önemlidir. Neden mi?

1) ISIYA MARUZ KALAN ELEKTRONİK ÜRÜNLER

Isıya maruz kalan elektronik ürünlerde ısıdan etkilenen etiket türlerinin kullanması sonucu etiketin alev alması, yanması muhtemeldir. Özellikle kağıt bazlı ürünler doğrudan alev alabilir, plastik bazı etiketler ise erimektedir.

Bu tür ürünlerde kullanılması gereken ürün SİLVER MAT etikettir. Silver Mat etiket, yanmaz özel bir etikettir.

2) SUYA MARUZ KALAN ELEKTRONİK ÜRÜNLER

Suya maruz kalan elektronik ürünler devamlı olarak suya maruz kaldıklarından dolayı sudan etkilenmeyecek plastik bazlı etiketlerin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca, PP OPAK gibi plastik bazlı etiketlerin yapışkanlık seviyesi talep doğrultusunda güçlendirilebilmektedir. Bu sayede etiket aylarca suyun içerisinde kalsa dahi herhangi bir deformasyon durumu söz konusu olmayacaktır.

3) GARANTİLİ ELEKTRONİK ETİKETİ

Elektronik ürünler genelde garantili ürünler olup, bu elektronik ürünlerin yetkili servis dışında açılmaması gerekmektedir. Bu ürünlerin, daha önce açılıp açılmadığının anlamanın en etkili yolu, garanti etiketi dediğimiz etiketin kullanılmasıdır. Örneğin, bilgisayar kasasının bağlantı kısmına bu etiketin yapıştırılması halinde kasa kapağının açılması için etiketin yırtılması gerekecektir. Yırtılan bu etiketlerin kendini imha etme özelliğine sahip oluşu, kasasının daha önce açıldığını size gösterecektir.

4) OTOMASYON ETİKETİ

Otomasyon ürünlerinde genellikle uyarı etiketleri kullanılmaktadır. Antistatik ESD rulo etiketler bu amaçla yapılan etiket türleridir. Yapıştırılan ürüne zarar vermez. Renk solması gibi etkilerden uzaktır.