Blog

Kuşe Etiket Nedir? Neden Tercih Edilir? Opak Etiketten Farkı Nedir?

Kuşe Etiket türü kağıt bazlı bir etiket türüdür. Kuşe Etiket, kağıt bazlı bir etiket türü olmasından dolayı PP Opak Yani Plastik bazlı etiket türlerine göre yırtılma olasılığı daha yüksektir. 

Öyle ki, PP Opak Etiket plastik bazlı olduğundan dolayı su, alkol, yağmur gibi dış etkilerden etkilenmez. Deforme olmaz. Ancak unutulmamalıdır ki, PP Opak Etiketlerin kağıt maliyetleri, Kuşe Etiketlere göre %30-%50 yüksektir.

Kuşe etiketler yırtılabilir bir kağıt türü olduğundan, yapıştırıldıkları yerden sökülmeye çalışıldığında yırtılır. Deforme olur, yine az önce söylediğimiz gibi Su, yağmur, alkol gibi dış etkilerden deforme olabilir.

Etiket piyasasında en çok kullanılan etiket türü olan Kuşe etiketin çeşitli kuvvet derecelerinde yapışkanları olabilir.

Ayrıca Kuşe Etiketler Yüzey Olarak;

  1. Mat Kuşe Etiket
  2. Parlak Kuşe Etiket

Olarak iki çeşidi vardır.

Kuşe Etiketi, Termal Etiketten ayıran özelliği ise Termal Kuşe Etiketler Isıyla (Barkod Makinası, Terazi Makinası) baskı yapılabilen bir etiket türü olmasından kaynaklanmaktadır. Kuşe Etiketlerin üzerine sadece (Barkod Makinası vs.) Ribon dediğimiz bir tür boya transfer aracıyla baskı alınabilmektedir.

Kuşe Etiketler, yüzeyi kağıt bazlı olduğundan ribon baskı için uygun bir kağıt türüdür.

Kuşe etiketlere uygun olan ribon türü ise WAX ve WAX-RESİN Ribondur. Eğer Kuşe Etiket türüne uygun ribon kullanılmaz ise baskı tutmaz, yapılan baskı da ise silinmeye neden olur. Bu hususa dikkat edilmedir. 

Kuşe Etiketi ribon baskı için alacaksanız, kuşe etikete uygun ribonu üreticinize mutlaka sorun.

Bununla birlikte tüketiciler için fiyat olarak avantajlı olması sebebiyle yoğunlukla tercih edilmektedir.

Kuşe etiketlerin raf ömrü ortalama bir senedir. Ancak, güneş ışığından, nemden, ısıdan korunması halinde raf ömrü Dört Yıla kadar çıkmaktadır. Bu yönüyle de Termal Kuşe Etiketten ayrılan Kuşe Etiket, kullanım ömrü açısından Termal Kuşe Etiketten çok daha fazladır.

Yine önemle belirtelim ki, Etiketin yapıştırılacağı yani kullanılacağı yüzey ısıya, neme, suya, alkole maruz kalacak, yıpranmaya, deforme olmaya elverişiyle mutlaka PP OPAK, Silver Mat Etiket gibi plastik bazlı etiketlerin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

ÖZELLİKLER

CMYK BASKI : Yapılabilir

YALDIZ (VARAK BASKI) : Yapılabilir

SELEFON : Yapılabilir

LAK : Yapılabilir

BARKOD : Yapılabilir