Blog

CMYK Baskı Nedir?

CMYK baskı, Cyan, magenta, Yellow, Key renklerinin baş harflerinden oluşan renkler bütünüdür. Türkçe de ise Cyan, Cam Göbeği rengini; Magenta, Galibarda rengini; Yellow, Sarı rengini, Key ise Siyah rengini temsil etmektedir. Öyle ki, Siyah rengini İngilizce olarak BLACK kelimesi temsil etmesi gerekirken, KEY kelimesi yani anahtar kelimesinin temsil etmesinin sebebi, tüm renkli baskılarda tüm renklerin oluşturulmasını sağlayacak anahtar görevi görmesidir. %100c %100m %100y = siyah olduğu için, “kontrol rengi” olarak adlandırılır. CMYK baskı yönteminin kullanılmasıyla 16,7 milyon adet ana ve ara renk tonları ortaya çıkmaktadır.

CMYK baskı yöntemine TRİGOMİ baskı yöntemi de denilmektedir. Ancak uluslararası standartlar kullanım CMYK baskı yöntemidir.

Yukarıda ki CYAN TON grafiğinde, CYAN renginin aralıktı tram değerleri görünmektedir.

RGB Baskıdan farkı nedir?

RGB baskı; Red yani Kırmızı, Green yani Yeşil ve Blue yani Mavi renklerin bir araya gelmesiyle oluşturulacak renklerdir. Ancak, RGB baskı her ne kadar maliyeti düşürse de matbaa sektöründe bu renklerin birlikte kullanılmasıyla oluşturulacak renkler demeti sınırlı olacaktır. İstenilen renkleri ve istenilen performans vermeyecektir.

Rgb renkler genellikle elektronik ortamlarda kullanılmaktadır. Bundan dolayı RGB olarak ayarlanmış renkler CMYK’ya uyarlanırken %5-15 arasında renklerde değer kaybı yaşanmaktadır.

CMYK baskı da hangi tür baskı tekniği ve boya türleri kullanılmaktadır?

Firmamız bünyesinde, özel pantone renkler yapılmakta birlikte işin özelliğine göre CMYK baskı tekniği kullanılmaktadır. Cmyk baskıyı ise yine işin özelliğine göre, Letrpress yönetimi ve bobinden bobine OFSET Baskı yöntemi kullanılmaktadır.

BOBİN OFSET ve KRAFT BASKI 

Bobinden bobine ofset baskı Türkiye de henüz yaygın olarak kullanılmayan yeni nesil bir baskı yöntemidir. Baskılarımızda bir tür anahtar görevi gören ofset baskı yönetimimizle maksimum yeterlilikte sonuçlar almaktayız. Her ne kadar tabaka baskılarda kullanılan Ofset baskı yöntemi, Bobin yani rulo etikette kullanılmasıyla CMYK ve Pantone Renk baskılarında mükemmel sonuçlara imza atılmaktadır. Bobin etikette kaliteli baskı alınmasını zorlaştıran KRAFT kağıt türüne %100 netlikte baskılar yapılmasını sağlamaktadır.

Bobin Ofset baskı yöntemiyle, degradeli baskı çeşitlerinde 0-100 tram değerlerinde baskı sonucu alabilmekteyiz.