Blog

Şarap Etiketi

Şarap, çeşitli meyvelerin mayalanması sonucu oluşan bir içecek türüdür. Şarap etiketleri, şarap türünü ve kaynağını belirtmek için en önemli kaynaktır. Etiket, bir alıcının bilgi edinmesi için tek kaynak olabilir. Şarap etiketlerinde, Kalite, Üretim tarihi, Son kullanma Tarihi, Alkol derecesi, Şarabın üretildiği meyve özellikleri, üretici firma ve İthalatçı firma gibi bilgiler bulunur. Genellikle bu bilgiler, şarabın üretildiği ve satıldığı ülkede standart olarak düzenlenmesi gereken bilgilerdir.

Menşei ülkenin şartlarına ek olarak, üretici veya satıcının web sitesi bilgileri hatta ve hatta QR kod yardımıyla Bağbozumunun özel bilgilerini de içerebilmektedir.

Şarap etiketleri, özellikle şarabın içeriği hakkındaki bilgilerin tüketici açısından 2. derece de öneme sahip olduğu anlarda ürünün satışı için büyük önem arz etmektedir.

Dünya genelinde, şarapların yalnızca etiket tasarımı için büyük uğraşlar verilmiştir. Özellikle şarap etiketlerinin dikkat çekici, vurgulu, dokulu ve doğal görünmesi sağlanmaya çalışılmıştır.

Kuşe Kağıt Şarap Etiketi
Kuşe Kağıt Şarap Etiketi

ŞARAP BOYUN VE SIRT ETİKETİ

Şarap etiketlerinde boyun ve sırttan oluşan bölümlere etiket uygulaması yapılabilmektedir.

Şarap boyun etiketlerinde genellikle, bağ bozumu bilgileri ve şarabın diğer şaraplardan ayıran ayrıntılara yer verilebilir.

Şarap Sırt etiketlerinde, yukarıda saydığımız bilgilerle birlikte alerjen ve diğer tüm uyarıları içeren bilgilere yer verilmektedir. Avrupa Birliği ve üye ülkelerin 30 Haziran 2012 tarihindeki genelgesiyle, tüm bu uyarıların şarap etiketlerinde bulunması zorunlu hale gelmiştir.

ŞARAP KAĞIDI

Şarap etiketi, genellikle mat dokulu etikettir. Böylelikle şarabın doğallığı konusunda alıcıya mesaj verilmeye çalışılmaktadır. Böylelikle etiket üreticileri tarafından ŞARAP KAĞIDI olarak anılan bir fantezi bir kağıt türü de ortaya çıkmaktadır. Şarap Kağıtları dokulu kağıt türü olduğundan, baskı yapılması zor etiket türlerindendir. Özel makinalar, araç ve gereçler gerekmektedir. Bu konu da uzmanlaşmak önemlidir. 

ŞARAP KAĞIDI VE VARAK/YALDIZ BASKI

Şarap kâğıtları varak ve lak ile ek baskılar yapıldığında tüm tasarım değişmekte, etiket bambaşka bir tasarıma ve çekiciliğe kavuşmaktadır.